Lubelska uchwała antysmogowa. Jakie są kary za kopciucha od 1 stycznia 2024?

W województwie lubelskim obowiązuje uchwała antysmogowa. Rządzący, biorąc pod lupę pogarszającą się jakość powietrza, zaostrzyli nakazy związane z eksploatacją instalacji grzewczych. Co to oznacza? Popularne kopciuchy do stycznia 2024 roku maja zniknąć z budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych. W ich miejsce mogą trafić ekologiczne i niskoemisyjne kotły 5 klasy. Od 1 stycznia 2024 roku na Lubelszczyźnie obowiązuje bezwzględny zakaz palenia w kotłach bezklasowych. Sprawdź, co jeszcze się zmieniło.

Aktualne wymogi w emisyjności kotłów, czyli uchwała antysmogowa w województwie lubelskim

Sejmik Województwa Lubelskiego 19 lutego 2021 przyjął uchwałę antysmogową. Głównym celem tego dokumentu jest likwidacja urządzeń grzewczych których emisja szkodliwych spalin do atmosfery w czasie produkcji ciepła jest największa. Nowe ograniczenia, a także w niektórych sytuacjach całkowite zakazy, wchodziły w życie stopniowo, by mieszkańcy mieli czas na wymianę przestarzałych kopciuchów na nowoczesne urządzenia. Wspólne dobro oraz nieograniczony dostęp do świeżego powietrza w okresie grzewczym stał się dla radnych z województwa lubelskiego priorytetem.

Gdzie obowiązuje lubelska ustawa antysmogowa?

1 stycznia 2024 roku zgodnie z uchwałą antysmogową w Lublinie, Zamościu, Chełmie, Krasnymstawie, Puławach, Hrubieszowie, Biłgoraju, Świdniku oraz Lubartowie, a także mniejszych miejscowościach i wsiach, wszedł zakaz palenia w kopciuchach. Tym mianem są objęte kotły, które zostały wyprodukowane zgodnie z normą PN-EN 303-5:2002. Chodzi tutaj przede wszystkim o instalacje 1 i 2 klasy oraz kotły bezklasowe.

Kolejna zmiana wejdzie w życie 1 stycznia 2027 roku. Będzie ona dotyczyła zakazu palenia w instalacjach klasy 3 i klasy 4, które są zgodne z obowiązującą normą PN-303:52012.

Wszyscy mieszkańcy województwa lubelskiego będą podlegać ustawie antysmogowej dopiero od 1 stycznia 2030 roku. Pomimo tego, że na wymianę nowszych instalacji jest jeszcze trochę czasu, warto już teraz zaplanować modernizację systemów grzewczych, ponieważ obecnie można ubiegać się o dofinansowanie z programu rządowego Czyste Powietrze. Pozyskując dodatkowe środki, można zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych — w 2024 roku maksymalny próg dofinansowania wynosi bowiem 136 tysięcy złotych.

Lubelska uchwała antysmogowa

Kara za kopciucha — ile wynosi i jak jej uniknąć?

Korzystanie z instalacji grzewczych, które nie spełniają aktualnych wymogów, czyli nie są zgodne z normą PN-EN 303-5:2012 lub PN-EN 303-5:2012 , podlega karom finansowym nawet do 5000zł. Ponadto jeśli właściciel budynku wbrew obowiązującym przepisom będzie wykorzystywał do ogrzewania budynku:

  • mieszanek produkowanych z flotokoncentratów, miałów węglowych lub mułów węglowych,
  • paliw stałych, które zawierają zabroniony rodzaj węgla kamiennego,
  • węgla kamiennego lub węgla brunatnego niezgodnego z obowiązującymi normami,
  • biomasy o zbyt wysokiej wilgotności (powyżej 20%),

to podlega karze finansowe. Urzędnik kontrolujący emisję spalin może również skierować wniosek do sądu, by ukarać nieodpowiedzialnego delikwenta karą grzywny, która będzie znacznie wyższa od mandatu.

Podsumowanie: zainwestuj w kocioł klasy 5 zgodny z lubelską uchwałą antysmogową 

Wymiana źródła ciepła na niskoemisyjne docelowo obejmie swoim zasięgiem wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Te, które wprowadzały w czasie pracy najwięcej spalin do atmosfery, już zostały zakazane. Smog to poważny problem w lubelskich aglomeracjach i jeśli mieszkańcy nie podejmą odpowiednich działań, czyste powietrze może stać się wartością luksusową. Z tego względu tak ważne jest stosowanie się do wymogów uchwały antysmogowej. Razem możemy poprawić jakość powietrza, by młodsze pokolenia były w mniejszym stopniu zagrożone występowaniem chorób układu oddechowego.

Kup niskoemisyjny kocioł BAT-GAZ z dofinansowaniem z programu Czyste Powietrze

Zgłoś się do nas, by dobrać odpowiednie źródło ciepła do indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że w 2024 roku możesz jeszcze skorzystać z dofinansowania z programu Czyste Powietrze, co znacznie obniży poniesione przez Ciebie koszty. Nasi specjaliści pomogą Ci dopełnić wszelkich formalności oraz zaproponują Ci prefinansowanie inwestycji.

BAT-GAZ oprócz produkcji i sprzedaży ekologicznych i ekonomicznych kotłów zgodnych z wymogami klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2021-09 wspiera swoich klientów:

  • w nawiązaniu współpracy ze specjalistami, którzy piszą wnioski o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze,
  • w szukaniu wykonawców z zakresu termomodernizacji budynków, która obejmuje docieplenie i wymianę okien oraz drzwi. 

Skorzystaj ze współpracy, która jest godna polecenia i wybierz bezawaryjne kotły, które dzięki wysokiej wydajności zmniejszą Twoje rachunki za zakup surowca grzewczego.